Metody nieinwazyjne

Do wskaźników silnie warunkujących chorobę sercowo-naczyniową, które uzyskiwane są na podstawie metod ultrasonograficznych, zaliczamy wskaźnik kostka-ramię. Umożliwia on ocenę prawdopodobieństwa wystąpienia incydentów związanych z CVD oraz określenie śmiertelności powiązanej z danym schorzeniem.

ABI = (ciśnienie skurczowe nad kostką)/(ciśnienie skurczowe na ramieniu). Prawidłowy: 1.0-1.2

Niskie wartości ABI, do 0.9, sugerują obecność miażdżycy naczyń, choroby wieńcowej lub choroby tętnic szyjnych. Z kolei wartości ABI powyżej 1.4 mogą być powiązane z wysokim prawdopodobieństwem ze sztywnością tętnic, co z kolei przekłada się na wysoką śmiertelność w tej grupie pacjentów.

> 1.3 zespół sztywnych tętnic
> 0.9 bez istotnych zaburzeń ukrwienia tętniczego
0.9-0.7 okres I (Fontaine)
0.70-0.45 okres II (Fontaine)
0.40-0.20 okres III (Fontaine)
0.40-0.00 okres IV (Fontaine)

W przypadku niedokrwienia krytycznego ciśnienie na wysokości kostki wynosi <50-70 mmHg, a na paluchu 30-50 mmHg

Wskaźnik paluch-ramię (TBI) = ciśnienie na paluchu / ciśnienie na ramieniu. >0.7 wartości prawidłowe

PPCI = (ciśnienie powyżej kolana- ciśnienie poniżej kolana) / cisnienie powyżej kolana

<0.40 dobrze rozwinięte krążenie oboczne
>0.79 słabo rozwinięte krążenie oboczne

Próba marszowa na bieżni ruchomej: marsz z prędkością 3.5 km/h przy nachyleniu bieżni 12%

Istotne dane umożliwiające na ocenę ryzyka sercowo-naczyniowego możliwe są do pozyskania także poprzez ultrasonografię techniką duplex. Należą do nich m.in. zasięg oraz ciężkość zmian w obrębie naczyń, a także co za tym idzie określenie ryzyka sercowo-naczyniowego. Dzięki trybowi B-mode w technice duplex możliwa jest również ocena grubości kompleksu intima-media, który jest markerem nasilenia miażdżycy. Pozwala on również na ocenę śmiertelności w grupie pacjentów zapadających na choroby sercowo-naczyniowe i ocenę łożysk naczyniowych co przekłada się na jeszcze lepszą diagnostykę pacjentów z podejrzeniem CAD czy CVG.

Do technik ultradźwiękowych zalicza się także:
– badanie doplerowskie metodą fali ciągłej
– badanie doplerowskie metodą fali impulsowej
– badanie doplerowskie z kodowaniem przepływu w kolorze i jednoczesnym obrazowaniem w prezentacji B
– badanie ultrasonograficzne z obrazowaniem przepływu techniką dopler mocy

Angiografia w czasie wielorzędowej tomografii komputerowej od momentu jej wprowadzenia znacznie skróciła czas badania angiograficznego, wówczas inwazyjnego. MDCT znacznie zmniejszyło liczbę powikłań po i w czasie badania, związanych m.in z oddychaniem w czasie obrazowania naczyń krwionośnych. CTA, czyli angiografia tomografii komputerowej nie jest obecnie zalecana w celu prowadzenia badań przesiewowych z powodu wysokich dawek promieniowania oraz potencjalnej nefrotoksyczności kontrastu. CTA może być wykorzystywana tylko wówczas jeśli ograniczy się do minimum podawanie środków kontrastowych oraz zadba o uprzednie odpowiednie nawodnienie pacjenta przed badaniem oraz po jego zakończeniu.

Inny rodzaj angiografii – MRA – angiografia rezonansu magnetycznego zapewnia natomiast wysoką jakość obrazowania przy jednoczesnym zachowaniu dużo większego bezpieczeństwa pacjenta. W czasie badania możliwe jest dokładne obrazowanie łożyska naczyniowego, tętnic głowy, klatki piersiowej a także wszystkich naczyń obwodowych.

Przeciwwskazania do wykonania MRA to:
– posiadanie wszczepionego rozrusznika serca
– wszczepialne kardiowertery-defibrylatory
– neurosymulatory
– ciężka niewydolność nerek
– implanty ślimakowe
– pierwszy trymestr ciąży
– ciężka klaustrofobia
– metaliczne ciała obce